June 1, 2004

Contact: Charla Jenkins, University Theatre, (785) 864-2684.

KU theatre and film students honored during 2nd annual 'Tensie Awards'

LAWRENCE -- Outstanding students in the Department of Theatre and Film and the University Theatre at the University of Kansas were honored during student recognition ceremonies May 13 and 14. Film students were recognized May 13 during the second annual "Tensie Awards" ceremony at Liberty Hall. The following night, theatre students were honored during the annual Stage Supper held on the stage of the Crafton-Preyer Theatre inside Murphy Hall at KU.

Beth Collins, Sanderstead, England, received the Kilty Kane, the University Theatre's highest honor. Collins, who is completing her master of fine arts degree in scenography, is the person leaving the theatre program who has contributed most to the program. The award is named for Jerome Kilty, who was a guest artist in the first University Theatre production in Murphy Hall in 1957.

Three KU alumni were honored during the theatre ceremonies:

* Christina Chang, a 1994 graduate, received an Alumni Honor Citation. An actress headquartered in New York City, she has appeared most recently in television episodes of "The West Wing," "L.A. Dragnet," "24" and "Hack." Her film credits include "28 Days," "Dinner and a Movie," "Random Hearts" and "Brother Tied."

* Jay Karnes, who attended KU in the mid-1980s, also received an Alumni Honor Citation. Since 2002, Karnes has portrayed Detective Dutch Wagenbach on the FX TV series, "The Shield." He also has appeared on such television series as "Frasier," "Judging Amy," "Nash Bridges," "The Strip" and "Star Trek: Voyager."

* Mike Robe, a native of Arkansas City who received a bachelor's degree in 1966 and a master's degree in 1968, received the Department of Theatre and Film's Award of Merit. Now living in Studio City, Calif., Robe is a successful writer, director and producer for television and film. His latest project, "Reversible Errors," based on a Scott Turow novel, will be aired May 23 and 25 on CBS.

Other students, listed by home county, receiving awards during the two ceremonies are:

ALLEN COUNTY
From Iola
Samantha S. Raines, junior, daughter of Susan Raines; Loren Kennedy Traineeship.

ANDERSON COUNTY
From Garnett
Katrina L. Alford, junior, daughter of Rocky and Debbie Alford and Joel and Rebecca Vannoeker, Burlington; Claire Reinhold Scholarship.

BROWN COUNTY
From Hiawatha
Megan A. Persinger, sophomore, daughter of Bill and Kathy Persinger; Creative and Performing Arts Scholarship.

DOUGLAS COUNTY
From Baldwin
Mark von Schlemmer, doctoral student; Ambrose Saricks Family Scholarship.

From Lawrence
Sandy Appleoff, graduate student; David E. Blackwell Scholarship. Patrick Carriere, doctoral student; Russian Theatre Fellowship.
Summer Eglinski, junior, daughter of Ed and Pam Eglinski; Charles "Buddy" Rogers Scholarship, Harley S. Nelson Scholarship and Brian Ten Eyck Davis Award.
Evan C. Grosshans, senior, son of Kip and Kay Grosshans; Dorothy and Benjamin Glick Theatre Scholarship and Creative and Performing Arts Scholarship.
Scott A. Johnson, junior, son of Larry and Peggy Johnson; Adah Clarke Hagan Scholarship for Film and Theatre Students.
Ashley K. Lafond, senior, daughter of Mr. and Mrs. Mark Lafond; Alexis and Craig Stevens Performing Arts Scholarship and Loren Kennedy Traineeship.
Nicholas C. Mosher, junior, son of Paul and Kathy Mosher; Charles "Buddy" Rogers Scholarship.
Robert Sokol, doctoral student; Gerhard Zuther Memorial Award for Dramatic Scriptwriting.
Christopher Wheatley, senior, son of Kathy Pryor and Jim Peterson and Ken Wheatley; Charles "Buddy" Rogers Scholarship.
Brian J. Woodman, doctoral student; Alexis and Craig Stevens Performing Arts Scholarship, Berg Family Film Studies Film Award and Gerhard Zuther Memorial Award for Dramatic Scriptwriting.

From Lecompton
Faye Riley, doctoral student; Herk Harvey Outstanding Graduate Teaching Assistant in Film Award.

ELLIS COUNTY
From Victoria
Alexis M. Schmidtberger, sophomore, daughter of Paula Donley; Peter and Ann Thompson Undergraduate Film Scholarship.

FINNEY COUNTY
From Garden City
Robbie Jones, graduate student; Ethel Hinds Burch Outstanding New Graduate Teaching Assistant in Theatre Award.

JEFFERSON COUNTY
From Meriden
Stephen A. Ferrell, freshman, son of Alfred Ferrell; Kari Walgren Theatre Scholarship.

JOHNSON COUNTY
From Leawood
Courtney Lynne Schweitzer, freshman, daughter of Ken and Linda Schweitzer; Creative and Performing Arts Scholarship.

From Olathe
Eric Avery, sophomore, son of John and Vivian Avery; Friends of the Theatre Scholarship in Memory of Reese Saricks and Loren Kennedy Traineeship.
Brandon M. Ford, freshman, son of Victor and Shelly Walker; Patricia Joyce Ellis Scholarship.

From Overland Park
Rita DeLoach, graduating senior, daughter of Ralph and Loretta DeLoach; Bob Findlay "Bad Ass" Award.
Darren Maloney, junior; Loren Kennedy Traineeship.
Katherine E. McRobbie, senior, daughter of Elaine McRobbie; Claire Reinhold Scholarship and Loren Kennedy Traineeship.
Samara E. Naeymi, junior, daughter of Dorothy and Brad Naeymi; Mark Amin Scholarship and Loren Kennedy Traineeship.
Matt Simon, graduating senior, son of Mark and Ellen Simon; Tom P. Rea Memorial Award.
Robert Sturner, sophomore; Creative and Performing Arts Scholarship.

From Shawnee
Andrea Long, junior; Creative and Performing Arts Scholarship.
Ryan L. Tucker, freshman, son of Don Tucker; Creative and Performing Arts Scholarship.

LEAVENWORTH COUNTY
From Leavenworth
Lawrence P. Henderson, freshman, son of Lawrence W. Henderson and Terri L. Harris, Lansing; New Theatre Guild Scholarship.

MONTGOMERY COUNTY
From Coffeyville
Holly Rauch, junior; Creative and Performing Arts Scholarship.

PAWNEE COUNTY
From Larned
Kate Giessel, sophomore, daughter of Tom and Sheryl Giessel; Creative and Performing Arts Scholarship.

POTTAWATOMIE COUNTY
From Wamego
Brandon S. DeLany, sophomore, son of Dianne DeLany; Alexis and Craig Stevens Performing Arts Scholarship.

RILEY COUNTY
From Manhattan
Blake E. Bolan, junior, daughter of Wendy Adams; Claire Reinhold Scholarship.
Dale Buchheister, sophomore, son of James and Carol Buchheister; John David Lentz Memorial Scholarship.

SALINE COUNTY
From Salina
Lauren R. Marshall, sophomore; Creative and Performing Arts Scholarship.

SEDGWICK COUNTY
From Wichita
Andrew B. York, junior, son of Ben and Deborah York; Adah Clarke Hagan Scholarship for Film and Theatre Students and Loren Kennedy Traineeship.

SHAWNEE COUNTY
From Topeka
Elisabeth A. Ahrens, junior, daughter of Martin Ahrens and Marsha Anderson; Richard Kelton Memorial Scholarship.
Joel Luber, senior; Glenn Bickle Award in technical theatre.
Rachael L. Perry, sophomore, daughter of Jennifer and John Perry; Patricia Joyce Ellis Scholarship for Film and Theatre Students.

COLORADO
From Colorado Springs
William Douglas Lamborn, junior, son of Doug and Jean Lamborn; Charles "Buddy" Rogers Scholarship and Harley S. Nelson Scholarship.

GEORGIA
From Flowery Branch
Rodney F. Hill, doctoral student, son of Elaine W. Hill; Adah Clarke Hagan Scholarship for Film and Theatre Students.

MISSOURI
From Kansas City
Erin Evangeline Burns, junior, daughter of Thomas and Victoria Burns; Claire Reinhold Scholarship.

From Maryland Heights
Danon Park, graduate student; Ethel Hinds Burch Outstanding Graduate Teaching Assistant in Theatre Award.

NORTH DAKOTA
From Bismarck
Caitlin C. McDonald, junior, daughter of Jack and Connie McDonald; Allen Crafton Memorial Scholarship and Loren Kennedy Traineeship.

OKLAHOMA
From Okmulgee
Leslie F. Long, junior, daughter of Robin Miller and Bob Miller; Broken Arrow; Creative and Performing Arts Scholarship.

SOUTH DAKOTA
From Howard
Julie Noonan, doctoral student; Ethel Hinds Burch Outstanding Graduate Teaching Assistant in Theatre Award.

WASHINGTON
From Bainbridge Island
Mallory Yund, junior; Mike Gunter Distinguished Service Award in Film.

WISCONSIN
From Milwaukee
Aaron Dyszelski, master's degree candidate in scenography; Ethel Hinds Burch Outstanding Graduate Teaching Assistant in Theatre Award and the Kuhlke Humanitarian Award.

BRAZIL
From Rio De Janeiro
Julia Dos Santos Melim Coelho, freshman, daughter of Mirian Dos Santos Melim; Creative and Performing Arts Scholarship.

JAPAN
From Shiki-city, Saitama-ken
Toshimi Hironaka, junior, daughter of Kazuyuki Hironaka; Andrew and Lilly Tsubaki Award.

From Tokyo
Erika Danielle Crane, junior, daughter of Gene and Hideko Crane; Sally Six Hersh Memorial Scholarship.

SOUTH KOREA
From Seoul
Nohchool Park, sophomore, son of Jeong Bok-Jin; Patricia Joyce Ellis Scholarship for Film and Theatre Students and Berg Family Film Studies Film Award.

-30-



This site is maintained by University Relations, the public relations office for the University of Kansas Lawrence campus. Information may be reused without permission; images may be reused with notice of copyright but not altered.

 • Contact us: kurelations@ku.edu | (785) 864-3256 | 1314 Jayhawk Blvd., Lawrence, KS 66045